Horákova kaple a okolí - Dolní Dobrouč; kaple na Lanšperku

4. června 2017 v 23:07 | Veronika Foglová |  Srpen 2015
O poslední prázdninové neděli roku 2015 jsme se se známými vydaly k Horákově kapli, zasvěcené Panně Marii, Matce Ustavičné Pomoci, kde tehdy byla, pokud si to dobře pamatuji, pouť. Horákova kaple se nalézá jihozápadně až západně od Dolní Dobrouče a byla dokončena roku 1866. Vedle kaple se nachází pramen, jehož pitím se dvakrát uzdravil Bernard Dušek (1813 - 1901), zemědělec z Dolní Dobrouče, který následně nechal kapli postavit. Po prvém uzdravení z těžké nemoci slíbil postavit kapli, postavil však jen Sloup u pramene. Když těžce onemocněl podruhé a znovu se uzdravil, postavil podle svého slibu kapli.

Jeho syn Jan (1845 - 1919) postavil v obci špitál a chudobinec. Protože učil v Orlických horách, dostalo se mu přezdívky "Horák", a tak se začala nazývat i kaple.

Malé upozornění k rozcestníku, kde je psána nadmořská výška kaple 500 metrů...podle Mapy.cz leží kaple 450 m n. m.

Pak jsme s dalšími známými zajely ještě do jejich domu na Lanšperk a podívaly se, aspoň zvenku, i na lanšperskou kapli Nanebevzetí Panny Marie, odkud je nádherný výhled směrem na Orlické hory a jejich podhůří okolo Žampachu a Hnátnice. Celé putování jsme zakončily u dalších známých v Hnátnici.

Fotogalerie ZDE


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama